Ana Temaya Geç

GAMEPAYLASİM G.

Game Paylaşım'a hoş geldiniz!

Topluluk forumlarımıza hoş geldiniz; kendi topluluğunuzu etkin bir şekilde yönetmeniz, harika fikirler ve hizmetlerimiz için bize katılabilirsiniz.

728x90
Site Sorumlusu
#1
Ubuntu Nedir? 
 
   Ubuntu ücretsiz bir masaüstü işletim sistemidir. Ubuntu,dünyanın her yerindeki milyonlarca insanın her türlü cihazda özgür ve açık yazılımla çalıştırmalarını sağlayan devasa bir proje olan Linux’un işletim sistemidir..

Buna ek olarak Linux, Ubuntu ile çoğu özel yazılımdan (Windows veya macOS gibi) farklı olarak, ücretsiz ve açık kaynaklı yazılım kodunu düzenlemenizi, istediğiz kadar kopya yüklemenizi veya programı gönlünüzün istediği kadar dağıtmanıza olanak sağlar. Kullanmak istediğiniz Ubuntu lisans programı için ödeme yapmanız gerekmez. Ubuntuyu indirdiğinizde herhangi bir ücret ödemediğiniz gibi istediğiniz süre boyunca kullanabilir ve bu süre boyunca herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez. Bu haliyle Linux müşterilerine ücretsiz ve özgürce kullanabileceğiniz bir masaüstü işletim sistemi sunmaktadır.

PEKİ UBUNTU NEDEN ÜCRETSİZ?

Microsoft’un geliştirdiği Windows ve Apple’ın geliştirdiği macOS, dünya genelinde en fazla kullanılan masaüstü işletim sistemleridir. Microsoft ve Apple firmaları bu yazılımları geliştirip, onların satışını yaparak ciddi karlar elde etmektedir. 

Ancak ücretsiz ve açık kaynaklı olan Ubuntu, bu iki işletim sistemine göre farklı bir model ile çalışmaktadır. Ubuntu’nun tüm dünyada birçok geliştiricisi vardır ve bu sayede herkes yazılımın bileşenlerini dilediği gibi bir araya getirmekte özgürdür. Bu yüzden diğer yazılımlardan farklı olarak herhangi bir şirket Ubuntu’nun üzerinde kontrol hakkına sahip değildir.

UBUNTU’NUN KEŞİFİ

1993 yılında Ian Murdock isimli birisi Debian isimli bir proje başlattı. Bu proje ile yaptığı yazılımı test eden Murdock, başarılı testlerden sonra yaptığı yazılımın başkaları tarafından da indirilmesine izin verdi. Bu şekilde ortak kullanım, hızla büyük bir topluluğun ortaya çıkmasını sağladı. 

2004 yılında ise Canonical Ltd. isimli bir şirket, Debian projesinin kodunu kullanarak Ubuntu’yu yarattı. Debian’ın ücretsiz ve açık kaynaklı olması bu şirketin de Debian’ın kodunu kullanması konusunda özgür olmasını sağlamıştır. Ubuntu temel olarak insanlık ve toplum ruhunu bilgisayar dünyasına getirmeyi hedeflese de Canonical şirketinin sonraki dönemde odağını daha kurumsal bir yöne kaydırdığı eleştirileri de mevcuttur. Yine de bu yazılımın kullanıcıları herkesin özgürce erişimini sağladığı Ubuntu işletim sisteminin özgür toplum ruhuna yönelik inancını benimsediklerini söylemek yanlış olmayacaktır.

UBUNTU – LINUX BAĞINTISI


Linux, dünyadaki en yaygın kullanılan ücretsiz ve açık kaynaklı işletim sistemidir. Ticari alternatiflerin aksine, hiçbir kişi veya şirketin kontrolünde değildir. Linux, dünyanın her yerinden birçok bireyin fikirleri ve katkılarından faydalanmaktadır. Ubuntu ise en popüler Linux tabanlı masaüstü işletim sistemidir. 

Linux, temel olarak herhangi bir işletim sisteminin temel bileşeni olan ve yazılımın donanım ile iletişim kurmasına izin veren bir çekirdektir. Çekirdek, kendi başına bir işletim sistemi değil, yazılım uygulamaları ile donanım düzeyinde yapılan veri işleme arasında iletişimi sağlayan bir dizi bilgisayar talimatıdır.

Linux çekirdeği birçok özgür ve açık kaynaklı işletim sisteminde kullanılır ve tıpkı Ubuntu gibi GNU Genel Kamu Lisansı altında yayınlanır. “Linux” olarak adlandırılmasının nedeni ise 1991 yılında onu oluşturan Fin bilgisayar programcısı Linus Torvalds’ın adından gelmektedir.

UBUNTU’YU NEDEN KULLANMALIYIM?

Birçok kişi değişik nedenlerden dolayı Ubuntu’yu kullanabilmektedir. Ubuntu temel olarak kullanıcıya ücretsiz ve açık bir kaynak oluşturmaktadır. Bu şekilde kodlar, kişisel çabalar ve hatta kimi zaman ilkeler aynı havuz içerisinde ücretsiz olarak toplanmış olmaktadır. Ubuntu’nun kurulumu ve kullanımı ise ayrıca bir o kadar kolaydır ve işletim sistemlerinde dair uzman olmasanız dahi kurulumu ve kullanımı rahatlıkla yapabilirsiniz. Ayrıca kurulumu oldukça hızlıdır. Bu arada Ubuntu çok şık ve güzel bir masaüstü ortamı sunmaktadır. Bilgisayar çökmesine neden olan Windows virüsleri gibi belli başlı virüslere Ubuntu’da denk gelmezsiniz. Sistem bu tarz virüslere karşı oldukça korunaklıdır. Ayrıca sistemle ilgili ihtiyacınız olan her şeyi FOSS topluluğunda bulmanız ve bu topluluğun bir parçası olmanız da mümkündür. Bu gibi nedenlerden dolayı Linux işletim sistemleri arasında en fazla desteklenen Ubuntu’dur. 

Tüm bunlara ek olarak Nisan ve Ekim aylarında; her altı ayda bir Ubuntu’nun yeni sürümleri yayınlanmaktadır.


Daha detaylı bilgi için İnstagram hesabımı takip edip, mesaj atarsanız daha detaylı bir şekilde yardımcı olabilirim.
https://www.instagram.com/mrtcnprl
Parlardeveloper Gururla Sunar... 
Cevapla

Benzer Konular...
Konu Yazar Cevapla Görüntüleme Son Mesaj
  Bilgi GitLab Nedir? Parlardeveloper 0 291 07-22-2020, 06:28 PM
Son Mesaj: Parlardeveloper
  Bilgi Microsoft Visual Studio Amacı Nedir? Nerelerde Kullanılır? Parlardeveloper 1 299 07-09-2020, 12:38 AM
Son Mesaj: Ozcan Kasapoglu
  Bilgi Microsoft Visual Studio Nedir? Ne İşe Yarar? Parlardeveloper 0 220 07-08-2020, 10:28 AM
Son Mesaj: Parlardeveloper
  Bilgi E - Ticaret Nedir? E - Ticaretin Amacı Nedir? Parlardeveloper 0 194 07-02-2020, 10:55 AM
Son Mesaj: Parlardeveloper
  Bilgi Content Managment System(CMS) Nedir? Parlardeveloper 1 228 06-29-2020, 05:38 PM
Son Mesaj: Kaan Esinx
1 Ziyaretçi