Ana Temaya Geç

GAMEPAYLASİM G.

Game Paylaşım'a hoş geldiniz!

Topluluk forumlarımıza hoş geldiniz; kendi topluluğunuzu etkin bir şekilde yönetmeniz, harika fikirler ve hizmetlerimiz için bize katılabilirsiniz.

728x90
Site Sorumlusu
#1
Son Düzenleme: 06-26-2020, 04:22 PM, Düzenleyen: Parlardeveloper.
HTML ve CSS

  HTML ve CSS yazılım dilleri değildir. Sadece web tasarım alanında kullanılan, web sitelerinin belirlenen düzende görünmesini sağlayan dillerdir. HTML sitenin iskeletini, CSS ise görsel unsurlarını oluşturur. CSS kullanmadan, sadece HTML ‘in içerisine stil kodları yazarak, CSS ‘de kullanılan kodları yazabilirsiniz. Fakat bu CSS gibi bir yapı varken çokta mantıklı değildir. Çünkü CSS web tasarım yapmayı son derece kolaylaştıran bir yapıdır. Örneğin sayfa1.html ve sayfa2.html diye 2 farklı sayfa olduğunu varsayalım. Bu sayfaların ikisinde de yazılar kırmızı, Arial fontunda, 12 punto olacak diyelim. CSS kullanmazsanız her iki sayfaya da bu özellikleri tanımlamanız gerekir. Halbuki CSS ‘de bu stil unsurlarını belirtmeniz ve her iki sayfaya da CSS dosyasının yolunu vermeniz yeterlidir.

  Daha önceki pek çok konuda belirttiğim üzere HTML ve CSS son derece basittir. Bu nedenle, her ne kadar yazılım dili olmasalar da, yazılıma başlamak isteyenlerin önce HTML ve CSS öğrenmeye çalışarak, yazılım yapabilecek veya yapamayacaklarına dair kendilerini test etmelerini tavsiye ettim. Çünkü son derece basit diller olması nedeniyle, HTML ve CSS ‘i bile öğrenemeyen kişiler yazılımı öğrenmeleri son derece zor demektir.

  HTML ve CSS, bir web sitesinin en temel ve olmazsa olmaz dilleridir. Şimdi biri çıkar “web sitesi yapmak için HTML ve CSS gerekmez” deme saçmalığında bulunmasın. Çünkü bu sayfalarda sırf muhalif olmak için kıçını yırtan kişilerin çok saçmaladığını gördük…

PHP ve ASP.Net Bilme Gereksinimi
HTML ve CSS statik web siteleridir. Yani sadece görsel amaçlı, kendileri vesilesiyle işlem yapılamayan veya basit işlemler yapılabilen dillerdir. Örneğin sadece HTML ve CSS kullanarak, içerik girişleri, içerik listelemeleri ve içerik araması yapabileceğiniz bir web sitesi yapamazsınız. Bu tarz web siteleri yapabilmeniz için PHP ve ASP.Net gibi, dinamik web siteleri yapabileceğiniz dilleri kullanmanız gerek. Dolayısıyla sadece HTML ve CSS ile web sitesi yapabilirsiniz fakat bu günümüzde geçerliliği olan bir web sitesi olmaz.

Javascript ile Web Tasarım Yapmak
Jacascript ‘te dinamik bir programlama dilidir. En önemli ve güzel özelliği siteye dinamik özellikler kazandırır. Örneğin slider, sayfa içerisindeki bir pencereyi kapatma, renk değiştirme ve akla gelebilecek pek çok özellik kazandırmak javascript ile mümkün. Javascript kodları, hem .js olarak bir dosyada, hem bir HTML dosyasında, hem de ASP.Net ya da PHP dosyasının içine yazılabilir.

Web sitesi yapmak için javascript bilmek zorunda değilsiniz. Javascript bilmeden de statik veya dinamik web siteleri yapabilirsiniz. Fakat siteye günümüz standartlarında veya günümüz standartlarının üzerine özellikler kazandırmak için javascript bilmekte büyük fayda var.

İnstagram : https://www.instagram.com/mrtcnprl
Parlardeveloper Gururla Sunar... 
Cevapla

Benzer Konular...
Konu Yazar Cevapla Görüntüleme Son Mesaj
  Bilgi Programcı ile Yazılımcı Nedir? Parlardeveloper 1 237 06-25-2020, 03:03 PM
Son Mesaj: Ozcan Kasapoglu
1 Ziyaretçi
Task