Ana Temaya Geç

GAMEPAYLASİM G.

Game Paylaşım'a hoş geldiniz!

Topluluk forumlarımıza hoş geldiniz; kendi topluluğunuzu etkin bir şekilde yönetmeniz, harika fikirler ve hizmetlerimiz için bize katılabilirsiniz.

728x90
Kıdemli Üye
#1
Grand Theft Auto IV, açık uçlu aksiyon-macera tarzı video oyunu. Grand Theft Auto serisinin sekizinci oyunudur. PlayStation 3 ve Xbox 360 için 29 Nisan 2008 tarihinde Kuzey Amerika ve Avrupa'da, 30 Ekim 2008 tarihinde Japonya'da satışa sunulmuştur.[4][5] Oyunun Microsoft Windows sürümü, Kuzey Amerika'da 2 Aralık 2008, Avrupa'da 3 Aralık 2008 tarihinde satışa sunulmuştur.[2][6][7]

Oyun için The Lost and Damned ve The Ballad of Gay Tony olmak üzere iki indirilebilir içerik geliştirilmiştir. İndirilebilir içerikler 2009 yılı içerisinde ilk olarak Xbox 360'a çıkmış 2010 yılı içerisinde ise PlayStation 3 ve Microsoft Windows için çıkmıştır.[8] Ayrıca bu iki indirilebilir içerik Episodes from Liberty City adı altında tek oyunda birleştirilerek de satışa sunulmuştur.

Oyun, günümüz New York şehrini büyük ölçüde temel alarak oluşturulmuş olup[9], Liberty City adlı, ilk olarak serinin önceki oyunlarından GTA III'te karşılaşılan kurgusal bir şehirde geçmektedir. Oyunda, Niko Bellic adında Doğu Avrupa'da [10] cereyan eden bir savaştan gazi olarak kurtulan Sırp uyruklu birinin kimliği üstlenilmektedir. Niko, Amerika Birleşik Devletleri'ne Amerikan Rüyası'nı yaşamak [11] için gelmiş; fakat çabucak çete yapılanmalarına, suçlara ve yolsuzluklara karışmıştır. Serinin diğer oyunları gibi GTA IV de yarış ve üçüncü şahıs nişancı tarzı ile "özgür dünya" adlı oynanılabilirlik özelliklerini sunan bir oyundur. Özgür dünya; oyuncuların oynama deneyimini daha çok kontrol etme olanağını sağlamaktadır. GTA IV, serideki oyunlar arasında çevrimiçi çok oyunculu mod ve içerisinde 15 farklı oyun türü içeren ilk oyundur.

Büyük bir ticari ve eleştirisel başarıya imza atan Grand Theft Auto IV, piyasaya çıktığı günde 3,7 milyon civarında satılarak Amerika'da rekor kırmıştır. GTA IV'ın ilk hafta dünya çapında 6 milyon civarı satıldığı tahmin edilmekle beraber oyun, 500 milyon dolar hasılat elde etmiştir.[12][13] Oyun, çıktığı gün olan 16 Ağustos 2008'den itibaren 13 milyondan fazla kopya satmıştır. Grand Theft Auto IV, ezici bir üstünlükle olumlu eleştiriler alarak Metacritic ve GameRankings gibi ünlü web sitelerinin toplu değerlendirmelerde tüm zamanların en yüksek puanlarını alan bir oyun haline gelmiştir.[14][15]
Dead
Cevapla
1 Ziyaretçi
Task