Ana Temaya Geç

GAMEPAYLASİM G.

Game Paylaşım'a hoş geldiniz!

Topluluk forumlarımıza hoş geldiniz; kendi topluluğunuzu etkin bir şekilde yönetmeniz, harika fikirler ve hizmetlerimiz için bize katılabilirsiniz.

728x90
Site Sorumlusu
#1
Son Düzenleme: 06-29-2020, 10:55 AM, Düzenleyen: Parlardeveloper.
CONTENT MANAGMENT SYSTEM

web sitenize ait içerikleri yönetmenizi sağlayan sistemlere verilen isim. Tek başına bir yazılım ya da programdır diyemeyiz; Php, HTML, Javascript ve CSS gibi çeşitli programlama dillerinin bir araya gelmesiyle, kodlanarak hazırlanan bir yapı olarak adlandırmamız mümkün.

CMS üzerinden içerik kontrolü sağlayabilir, düzeltmeler ve güncellemeler gerçekleştirebilirsiniz. Yanı sıra içerikleri tamamen silebilirsiniz. Video, ses, resim veya yazı gibi içerikleriniz olabilir. CMS, bu alanları çoklu kullanıcı yapısı ile destekler ve bu çok önemli bir özellik. Çünkü böylece yalnızca siz değil birden fazla kişinin erişim imkanı da olur. Sadece erişmekle kalmaz, içeriklerde değişiklikler de yapabilir. Sistem üzerine aynı zamanda birtakım yetkilendirmeler vardır. CMS sistemleri ile web sitenize yeni sayfalar ekleyebilirsiniz. Böylelikle HTML sayfalarında bir sürü uğraş verip zaman kaybı yaşamak zorunda kalmazsınız.

CMS NASIL ÇALIŞIR?


Web sitesi, geleneksel yöntem olarak adlandırılan HTML, CSS ve Javascript ile oluşturulmuş bir sitede değişiklik yapıldığına, sürekli olarak sunucuya yüklenmeli; bu yöntemle güncelleme, indirme, silme gibi işlemleri sürekli olarak sunucuya kaydetmek gerekir. Bu olay ise zaman alan bir işlemdir, yanı sıra yükleme sırasında pek çok hataya yol açabilir. Bu hatalar sadece zamanınızı almakla kalmaz, sitenizin de bir adım gerilemesine neden olur. Haliyle tek bir hatanın bedeli onca zamanın emeğini ziyan edebilir. Örneğin bu geleneksel yöntem dediğimiz yöntemle ölü bağlantı sorunları yaşamanız da olası. Kodlara zarar verme ihtimaliniz de yüksek. Peki bunu önlemenin bir yolu yok mu? Var! CMS ile hiç böyle sorunlar yaşamazsınız. Web tarayıcınız gerçek zamanlı olarak çalışır; güncelleme, oluşturma, yayınlama ve varsa hata düzeltmesi yapabilirsiniz. Bu sistemin en iyi yanlarından biri eski halini kayıt edebilme imkanınız yani yaptığınız değişikliklerde hata varsa eski haline geri getirebilirsiniz.

CMS’NİN YARARLARI NELERDİR?

Özellikle kurumsal şirketlerin web siteleri için bir elmas değerindedir. CMS sistemleri sayesinde zamandan kazanmak ve içeriklerini kolayca yönetebilmek de bu işin ilk yararı. Peki başka ne gibi faydaları var gelin birkaç maddede toplayalım;

Çoklu erişim imkanı, özellikle kurumsal şirketler için önemli bir ihtiyaç. “CMS” işte bu ihtiyacı birden faza kişiye içerik düzenlemesi yetkisi vererek aşıyor. Üstelik “CMS” bunları gerçekleştirirken kurumsal firmaların en çok önemsediği “zamandan kazanımı” ilkesi doğrultusunda da kazanım sağlıyor.
Anahtar kelimeler aracılığı ile hedef kitlenize daha rahat erişim sağlayabilirsiniz. Bu kelimeler sizi doğrudan hedef kitlenizle buluşturacaktır.
İçerik yönetim sistemlerinde güncelleme yapmak için ayrı bir mesai harcamanıza gerek kalmaz; site üzerindeki bakımların yapılması da bu sistemler tarafından otomatik olarak gerçekleşir çünkü.
Bu gibi teknolojilerde akla ilk gelen güvenliktir. CMS’de güvenlik ön plana ve hat safhadadır. Çökme gibi durumlara karşı engellemeler vardır.
Düzenli bir işleyiş imkanı verir; karışık araçlar yoktur. İçerikleri kolayca kategorize edebilir, takvimler oluşturabilirsiniz. Böylece her şeyi kontrolünüz dahilinde ve önceden planlayabilirsiniz.
Rapor yazmak, vakit alan işlemlerdendir. En ufak bir hatayı kabul etmez, dikkat gerektirir. CMS ile raporlarınızın da yazılması mümkündür, kolaydır.

CMS ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

CMS çeşitlerini şu şekilde ifade edelim... 

ECMS (Enterprise CMS): Şirketlerin kullandıkları CMS sistemlerine verilen genel isim. Dokümanlar, belgeler, şirket kayıtları ya da personel bilgileri gibi kayıtları içerebilir.


WCMS (Web CMS): Çok fazla detay barındırmayan, basit ara yüzlere sahip olan sisteme Web CMS denir.


DMS (Document Management Systems): Dosya içerik sistemi olarak adlandırılır. Elektronik belge, resim arşivi gibi verilerin kontrolü için kullanılır.


MCMS (Mobile CMS): Mobil telefonlardan içeriklerinize erişim imkanı sağlar. Akıllı telefonlar ve mobil telefonlar için yapılmış bir sistem.


CCMS (Component CMS): Bileşen içerikleri yönetmek için kullanılan sisteme CCMS denir.


MCMS (Media CMS): Müzik, film, resim gibi medya içerikli sistemlerin yönetimini sağlamak için MCMS kullanılır.

Detaylı bilgi ve yardım için instagram hesabımı takip edip, dm atabilirsiniz. 
https://www.instagram.com/mrtcnprl
Parlardeveloper Gururla Sunar... 
Cevapla
#2
Güzel Bir Anlatım Olmuş Teşekkürler.
Kaan Esinx, üyesi Game Paylaşım forumuna Jun 2020 tarihinde katılmıştır.
Cevapla

Benzer Konular...
Konu Yazar Cevapla Görüntüleme Son Mesaj
  Bilgi GitLab Nedir? Parlardeveloper 0 226 07-22-2020, 06:28 PM
Son Mesaj: Parlardeveloper
  Bilgi Microsoft Visual Studio Amacı Nedir? Nerelerde Kullanılır? Parlardeveloper 1 204 07-09-2020, 12:38 AM
Son Mesaj: Ozcan Kasapoglu
  Bilgi Microsoft Visual Studio Nedir? Ne İşe Yarar? Parlardeveloper 0 145 07-08-2020, 10:28 AM
Son Mesaj: Parlardeveloper
  Bilgi E - Ticaret Nedir? E - Ticaretin Amacı Nedir? Parlardeveloper 0 128 07-02-2020, 10:55 AM
Son Mesaj: Parlardeveloper
  Bilgi Ubuntu Nedir? Ne İşe Yarar? Parlardeveloper 0 116 07-01-2020, 10:33 PM
Son Mesaj: Parlardeveloper
1 Ziyaretçi
Task