Ana Temaya Geç

GAMEPAYLASİM G.

Game Paylaşım'a hoş geldiniz!

Topluluk forumlarımıza hoş geldiniz; kendi topluluğunuzu etkin bir şekilde yönetmeniz, harika fikirler ve hizmetlerimiz için bize katılabilirsiniz.

728x90
Site Sorumlusu
#1
Microsoft Visual Studio nedir?
Microsoft Visual Studio, Windows için IDE yani entegre bir geliştirme ortamıdır. Visual Studio, Microsoft Windows, Windows Mobil, Windows CE, .NET Framework, .NET Compact Framework ve Microsoft Silverlight tarafından desteklenen tüm platformlar için yönetilen kod ile birlikte yerel kod ve web siteleri, web uygulamaları ve web hizmetleriyle ilgili kodlar yazmak için kullanışlı bir programdır.

Bu programı bu kadar özel kılan ve kullanıcılar için tercih sebebi olma nedeniyse kullanıcılarına kod düzenleyici, hata ayıklayıcı, GUI tasarım aracı ve veritabanı şeması tasarımı seçeneği, revizyon kontrol sistemi gibi çeşitli özellikler sunmasından kaynaklıdır.

Aynı zamanda Microsoft Visual Studio’nun hem ücretsiz bir “topluluk” hem de ücretli bir “ticari” sürümü mevcuttur. Ücretsiz olması da kullanıcıların bu ortama kolay ulaşabilmesi adına önemli bir etkendir. Yazılım işlerinin mutfağında olanların hayatının bir kısmında ya da tamamında yer edinmiş bu programın geçmişi 1995 yılına dayanmakla birlikte güncel sürümü 2019 yılında yapımcısı Windows tarafından kullanıcılara sunulmuştur.

Entegre geliştirme ortamı(IDE) olan Microsoft Visual Studio kullanıcılara 3 türlü hizmet tanımaktadır; SVsSolution, proje ve çözümleri numaralandırma özelliği sağlar; SVsUIShell, pencereleme ve UI işlevselliği sağlar.Son özellik olan SVsShell ise VSPackages kaydı ile ilgilenir. Programın mimarisi bu şekilde oluşturulmuştur.

Dil hizmetleri adındaki bir VSPackage kullanarak programlama dilleri için destek eklenmiştir. Dil hizmeti, çeşitli arayüzleri tanımlar ve bu sayede VSPackage uygulamaları, çeşitli fonksyonlara destek ekleyebilir.

Bahsedilen şekilde eklenen işlevler; sözdizimi renklendirme, deyim tamamlama, ayraç, eşleşen, parametre bilgileri, üye listeleri ve arka plan derleme ve hata işaretleri olarak bulunmaktadır.

Microsoft Visual Studio, yerleşik herhangi bir kaynak denetimi desteği içermez ancak IDE (Entegre Geliştirme Ortamı) ile entegre etmek için kaynak denetim sistemlerine iki opsiyonlu bir yol sunar. Kaynak Kontrolü VSPackage kendi özelleştirilmiş kullanıcı arayüzünü sağlayabilir.

Buna karşılık, standart bir Visual Studio kullanıcı arayüzü ile MSSCCI (Microsoft Source Code Control Interface) kullanarak bir kaynak denetimi eklentisi, çeşitli kaynak denetimi işlevselliğini uygulamak için kullanılan fonksiyon kümesi sağlar. Bu opsiyon da biz kullanıcılar açısından Microsoft’un hanesine yazılacak bir artı puan demek olabilir.
Parlardeveloper Gururla Sunar... 
Cevapla

Benzer Konular...
Konu Yazar Cevapla Görüntüleme Son Mesaj
  Bilgi GitLab Nedir? Parlardeveloper 0 227 07-22-2020, 06:28 PM
Son Mesaj: Parlardeveloper
  Bilgi Microsoft Visual Studio Amacı Nedir? Nerelerde Kullanılır? Parlardeveloper 1 205 07-09-2020, 12:38 AM
Son Mesaj: Ozcan Kasapoglu
  Bilgi E - Ticaret Nedir? E - Ticaretin Amacı Nedir? Parlardeveloper 0 129 07-02-2020, 10:55 AM
Son Mesaj: Parlardeveloper
  Bilgi Ubuntu Nedir? Ne İşe Yarar? Parlardeveloper 0 117 07-01-2020, 10:33 PM
Son Mesaj: Parlardeveloper
  Bilgi Content Managment System(CMS) Nedir? Parlardeveloper 1 172 06-29-2020, 05:38 PM
Son Mesaj: Kaan Esinx
1 Ziyaretçi
Task